30 квітня 1916 року в штаті Мічіган народився Клод Елвуд Шеннон. Його батько був бізнесменом, а мати вчителем мови. Ще з дитинства він показав, що має схильність до механічних речей та математики, удома він створив такі пристрої як моделі літаків, які керувалися по радіо, й систему телеграфу до фірми друга на відстань в пів милі.В підлітковому віці він працював як посильний Western Union.
1932 року Шеннон вступив до Мічиганського Університету й здобув вищу освіту вже за чотири роки. За свою дисертацію «Символічний аналіз реле і каналів, що перемикаються» яка була опублікована в 1938 році він отримав Приз Альфреда Нобеля в 1940р.
У цій роботі він довів, що Булеву алгебру й двійкову арифметику можна використовувати, щоб спростити розташування електромеханічних реле для вирішення проблеми Булевої алгебри. Використання цієї властивості електричних вимикачів є базовою логічною концепцією, яка лежить в основі електронних цифрових комп’ютерів.
Робота Шеннона «Теорія зв’язку в таємних системах» (1945) стала початком широких досліджень в теорії кодування і передачі інформації. Саме Клод Шеннон вперше почав вивчати криптографію, використовуючи системний підхід.
В цій статті Шеннон визначив основоположні поняття теорії криптографії, без яких криптографія вже не мислима. Важливою заслугою Шеннона є дослідження абсолютно таємних систем і доведення їх існування криптостійких шифріві необхідні для цього вимоги. Шеннон таокож сформулював основні вимоги, які ставляться до надійних шифрів. Він ввів поняття розсіювання і змішування, які вже стали звичними, і методи створення систем шифрування на основі простих операцій. Ця стаття є відправною точкою вивчення криптографії.
Ось так Шеннон є засновником теоріхї передачі яка є в використанні сучасних високотехнологічних систем зв’язку.
Статтю підготувала учениця групи К23 Верхньорогачицького МНВК Обрєзкова Анастасія
|